|
|
| 2 lb Class F Test Weight with NVLAP Accredited Certificate, cylindrical with groove. Weight is not supplied in case. Protective case is available at an additional cost.. Made with 303 Stainless Steel more ... |
| Calibration Weights > Class F Test Weights > Individual Weights | ||||||
|
||||||
Overview2 lb Class F Test Weight with NVLAP Accredited Certificate, cylindrical with groove. Weight is not supplied in case. Protective case is available at an additional cost.. Made with 303 Stainless Steel
Capacity x Readability
Manufature:
Troemner2 lb SKU: 1209W Weight: 2.00 lb |
||||||
2 lb Class F Test Weight with NVLAP Accredited Certificate, cylindrical with groove. Weight is not supplied in case. Protective case is available at an additional cost.. Made with 303 Stainless Steel
| Model | 1209W (30390672) |
|---|---|
| Weight | 2 lb |
| Class | Class F |
| Case Included | No |
| Weight Style | Cylindrical with groove |
| Material | 7.85 g/cm? at 20øC |
| Cert Type | NVLAP Accredited Certificate |
| Dimensions (inch) | 1.845 x 2.708 |
| Weight Origin | USA |