|
|
| 500 kg Class F Heavy Capacity Cast Iron Grip Handle Weight with NVLAP Accredited Certificate. Weight is not supplied in case. Protective case is available at an additional cost.. Made with Cast Iron more ... |
| Calibration Weights > Class F Test Weights > Individual Weights | ||||||
|
||||||
Overview500 kg Class F Heavy Capacity Cast Iron Grip Handle Weight with NVLAP Accredited Certificate. Weight is not supplied in case. Protective case is available at an additional cost.. Made with Cast Iron
Capacity x Readability
Manufature:
Troemner500 kg SKU: 9292W |
||||||
500 kg Class F Heavy Capacity Cast Iron Grip Handle Weight with NVLAP Accredited Certificate. Weight is not supplied in case. Protective case is available at an additional cost.. Made with Cast Iron
| Model | 9292W (30391704) |
|---|---|
| Weight | 500 kg |
| Class | Class F |
| Case Included | No |
| Weight Style | Grip handle weight |
| Material | 7.2 g/cm? at 20øC |
| Cert Type | NVLAP Accredited Certificate |
| Dimensions (inch) | 14.75 x 14.63 x 20.75" |
| Weight Origin | USA |
| Image | Name | Price | ||
|---|---|---|---|---|
|
$181.90
|
|||
|
$88.40
|
|||
|
$140.25
|
|||
|
$201.45
|
|||
|
$102.85
|
|||
|
$162.35
|
|||
|
$169.15
|
|||
|
$240.80
|
|||
|
$202.30
|
|||
|
$175.95
|
|||
|
$298.40
|
|||
|
$244.80
|
|||
|
$235.45
|
|||
|
$305.60
|
|||
|
$355.20
|
|||
|
$649.60
|
|||
|
$868.92
|
|||
|
$921.18
|
|||
|
$1,883.42
|
|||
|
Troemner 9289 (30391713) Grip handle weight Metric Class F - 100 kg
SKU: 9289 100 kg Weight More Info |
$1,440.66
|
||
|
$1,774.85
|
|||
|
$3,843.32
|
|||
|
Troemner 9290 (30391714) Grip handle weight Metric Class F - 200 kg
SKU: 9290 200 kg Weight More Info |
$3,513.51
|
||
|
$3,782.24
|
|||
|
Troemner 9291 (30391715) Grip handle weight Metric Class F - 250 kg
SKU: 9291 250 kg Weight More Info |
$2,527.91
|
||
|
$2,796.64
|
|||
|
$2,909.06
|
|||
|
$4,839.68
|
|||
|
$5,136.84
|
|||
|
Troemner 9292 (30391716) Grip handle weight Metric Class F - 500 kg
SKU: 9292 500 kg Weight More Info |
$4,385.20
|
||
|
$13,782.00
|
|||
|
$13,516.50
|
|||
|
Troemner 9294 (30391717) Grip handle weight Metric Class F - 1000 kg
SKU: 9294 1000 kg Weight More Info |
$13,110.75
|
||
|
$17,174.12
|
|||
|
$17,597.65
|
|||
|
Troemner 9296 (30391718) Grip handle weight Metric Class F - 2000 kg
SKU: 9296 2000 kg Weight More Info |
$15,444.00
|
||