|
|
| 100 carat capacity with 0.01 carat readability. Also weighs in grams, troy ounces and grains. Large LCD display, simple auto calibration, overload indicator and more. more ... |
| Scales > Pocket & Potable Scales > 0.01 g Readability | ||||||
|
||||||
Overview100 carat capacity with 0.01 carat readability. Also weighs in grams, troy ounces and grains. Large LCD display, simple auto calibration, overload indicator and more.
Capacity x Readability
Manufature:
Tanita100 ct x 0.01 ct Pan Size 45 mm (Diameter) SKU: 1230 UPC: 742496034779 Dimensions X: 9.00 Y: 7.00 Z: 5.00 Weight: 2.00 lb |
||||||
| Model | 1230 |
|---|---|
| Gram (g) | 20 x 0.002 |
| Troy Ounce (ozt) | 0.64 x 0.0001 |
| Carat (ct) | 100 x 0.01 |
| Grain | 308 x 0.05 |
| LCD Display | 4 digit LCD display, 0.4" high |
| Power | 3 x LR44 watch batteries (included) |
| Dimensions | 5.7" x 3.6" x 0.7" |
| Net Weight | 6.6 oz |